Cost of eating out:Yeah, I know. I bring my breakfast and lunch to school. My lunch is usually a sandwich, and for breakfast I typically bring something I've baked over the weekend. Today I baked whole wheat banana bread in a Crofton unglazed stoneware loaf pan that I got at Aldi. I didn't grease it and the bread stuck to the pan and broke into pieces when I tried to take it out. O the shame.
Lunch: ($8.00/day) = $56.00/week
Dinner: ($12.00/day) = $84.00/week
Lunch: $2,680/year (365 minus 30 days of not eating out)
Dinner: $4,020/year
-----
Total: $6,700.00/year GOOD GOD
I bake breakfast myself mostly because there's nothing similar available locally that's whole wheat, but it does save money.
You should definitely post more of your whole wheat breakfast bread recipies.
ReplyDelete